Bezpieczne pranie odzieży dla niemowlaka. O czym trzeba pamiętać?

Bezpieczne pranie odzieży dla niemowlaka. O czym trzeba pamiętać?

Skóra niemowląt może być szczególnie skłonna do alergii. Małe dzieci potrzebują nie tylko odpowiednich ubranek i kosmetyków, ale i delikatnych środków do prania, które zminimalizują ryzyko wystąpienia podrażnień skóry. O czym musisz pamiętać, piorąc niemowlęcą odzież?

Jak prać ubrania dla noworodka i niemowlęcia?

Bezpieczne pranie ubranek dla dzieci powinno usunąć powstałe zabrudzenia oraz zdezynfekować odzież. Dzięki temu będzie ona bezpieczniejsza zarówno dla wrażliwej skóry dziecka, jak i dla jego wciąż kształtującego się układu odpornościowego.

Aby zdezynfekować ubrania, powinieneś je wyprać w temperaturze równej lub wyższej niż 60 stopni. Ubranka noszone najbliżej ciała, a także pościel, powinny być prane w temperaturze 90 stopni. Musisz jednak zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące użytkowania konkretnych artykułów dziecięcych, ponieważ niektóre rodzaje materiałów nie mogą być czyszczone w tak wysokiej temperaturze. Są to na przykład tkaniny, z których często wykonane są kocyki, rożki czy pluszowe akcesoria dla niemowląt.

Jaki płyn do prania dla niemowląt wybrać?

Nie tylko temperatura prania jest istotna. Nie powinno się stosować przypadkowego płynu lub proszku. Najczęściej poleca się pranie ubranek dziecięcych osobno, w specjalnie do tego przeznaczonym środku piorącym. Nie zaleca się też używania płynów do zmiękczania tkanin, ponieważ osiadają one na włóknach i mogą uczulać.

Ubranka można skutecznie zdezynfekować nie tylko poprzez wypranie ich w wysokiej temperaturze. Również prasowanie pomaga pozbyć się bakterii, roztoczy, pleśni i niektórych alergenów. Warto prasować szczególnie rzeczy przeznaczone dla najmłodszych dzieci.

Specjalny płyn lub proszek do prania dla niemowląt powinien spełniać kilka kryteriów:

  • musi być przetestowany dermatologicznie,
  • powinien nadawać się do każdego rodzaju prania, również do stosowania bezpośrednio na tkaninę w razie wystąpienia plam trudnych do usunięcia,
  • powinien być pozbawiony barwników powodujących alergie.

Najlepszy wybór

Powyższe kryteria spełnia kilka produktów dostępnych na rynku, na przykład płyn do prania ubranek dziecięcych Ludwik Baby Care.

Sposób prania niemowlęcych ubranek może zadecydować o stanie skóry Twojego dziecka. Warto więc wybrać odpowiednią temperaturę prania i dedykowany dziecięcym ubrankom środek piorący, a także zdecydować się na prasowanie przynajmniej niektórych rodzajów niemowlęcej odzieży.