Płyn do czyszczenia zmywarki – jak go używać?

Płyn do czyszczenia zmywarki – jak go używać?

Zmywarka to urządzenie, która usprawnia codzienne czynności związane z utrzymaniem czystości naczyń. Pozwala zaoszczędzić cenny czas, wodę i energię. Dodatkowo jest niezastąpiona w momencie, kiedy chcesz, by Twoje naczynia były perfekcyjnie czyste. Jednak by zmywarka działała bez zarzutów przez wiele lat, potrzebne jest odpowiednie zadbanie o nią. Regularnie czyszczenie i użytkowanie zmywarki jest wręcz wskazane, aby urządzenie nie uległo awarii.

Dlaczego warto czyścić zmywarkę?

Zaniedbanie jest jednym z powodów, przez które Twoja zmywarka nie działa prawidłowo. W brudnej zmywarce naczynia się nie domywają, wokół urządzenia unosi się brzydki i nieprzyjemny zapach, a na ściankach powstaje osad. Dlaczego tak się dzieje? Resztki jedzenia po zmywaniu mogą osadzać się we wnętrzu, a dodatkowo zmywarka pracuje w wysokiej temperaturze, przez co od wilgoci mogą rozwinąć się grzyby i pleśń, które negatywnie wpływają na organizm człowieka i powodują różne choroby.

Dlatego bardzo ważne jest regularne czyszczenie zmywarki, które eliminuje problemy z poprawnym działaniem urządzenia i powoduje, że naczynia po wyjęciu zawsze są lśniące i świeże. Przy czyszczeniu zmywarki pomocne będą różne środki przeznaczone do jej prawidłowego mycia. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

Jaki płyn do zmywarek wybrać?

Na rynku jest dostępnych mnóstwo specjalnych preparatów chemicznych przeznaczonych do czyszczenia zmywarek. Przed przystąpieniem do czynności mycia warto zapoznać się z instrukcją obsługi zmywarki. Stosowanie środków chemicznych powinno przebiegać w wysokiej temperaturze od około 60 stopni Celsjusza. Po użyciu preparatów chemicznych zmywarkę niekiedy trzeba dokładnie przepłukać, a po   wyczyszczeniu zmywarki środkami chemicznymi należy zostawić ją do całkowitego wysuszenia.

Warto zwrócić uwagę na zestaw do kuchni marki Ludwik, który zawiera między innymi: płyn do mycia naczyń hipoalergiczny, płyn do mycia lodówek i zamrażarek, mleczko do czyszczenia kuchni i tabletki do zmywarek, które mogą okazać się pomocne w czyszczeniu zmywarki. Jak należy prawidłowo stosować taki płyn do zmywarek? Zazwyczaj jest to prosta czynność i składa się z kilku kroków:

  1. Zanieczyszczenia należy usunąć z sitka i filtrów.
  2. Z buteleczki należy usunąć tylko twarde plastikowe zabezpieczenie – nie można przerywać woskowej powłoki (rozpuści się ona w wysokiej temperaturze, dzięki czemu płyn będzie mógł wylewać się stopniowo).
  3. Butelkę z płynem do czyszczenia zmywarki umieszcza się pionowo w koszyczku na sztućce lub na dolnej półce nakrętką do dołu.
  4. Na koniec wystarczy włączyć pustą zmywarkę z samym środkiem do czyszczenia zmywarki, nastawiając na program z temperaturą powyżej 65 stopni Celsjusza.