Leczenie stożka rogówki, metodą cross linking Custom Fast CXL (Megaride) to zabieg polegający na krzyżowaniu włókien kolagenowych rogówki. By było to możliwe, potrzebna jest aktywacja światłem UV ryboflawiny, wzbogaconej witaminą E, związku odpowiadającego między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Do tego właśnie wykorzystywane są specjalistyczne lampy UV. Najnowszym rodzajem leczenia jest protokół Custom Fast CXL (Megaride).
Najnowsze rozwiązania techniczne w okulistyce
Opisywany sposób leczenia jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny, co jest bardzo ważne dla wielu pacjentów. Nie wymaga także jak w przypadku innych metod, specjalnego przygotowywania oka, np. zdejmowania nabłonka. Nie zanotowano pojawienia się efektów ubocznych, takich jak ból po zabiegu czy zamglenie rogówki.
Sam zabieg dzieli się na dwa etapy. Podczas pierwszego, oko pacjenta zostaje nasączone ryboflawiną Ribocross TE przez okres kilkunastu minut. Kolejną czynnością wykonywaną przez okulistę jest bezpośrednie naświetlanie bez dalszego wprowadzania substancji światłoaktywnej. Czas trwania całego zabiegu nie przekracza 20-30 minut, a pacjent już następnego dnia może np. prowadzić samochód czy wykonywać codzienne czynności, a nawet pracować. Wszystko to dzięki zastosowaniu ultranowoczesnych lamp UV, jakie oferuje sklep MDT (sprawdź tutaj: https://www.mdt.pl/lampa-do-crosslinkingu-cfx-linker), dostawca wysokiej jakości sprzętu okulistycznego dla profesjonalistów.
Zalety stosowania lamp UV
Zarówno lekarze, jak i pacjenci wskazują na szereg zalet stosowania nieinwazyjnych metod takich jak cross linking Custom Fast CXL (Megaride). Jest to między innymi wspomniany już brak konieczności usuwania nabłonka rogówki, brak dyskomfortu podczas trwania zabiegu, jak i po nim czy też bardzo głębokie wnikanie ryboflawiny w tkankę oka.
Podsumowując, trzeba dodać, iż stosowanie nowoczesnych lamp, znacznie skraca czas zabiegu, minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań oraz nie wpływa na pogorszenie samopoczucia pacjenta. W porównaniu z innymi metodami leczenia stożka rogówki jest to spory krok naprzód i usprawnienie przeprowadzanych zabiegów. Krótszy czas oznacza większą ilość pacjentów poddawanych procedurze, co przekłada się na lepsze wyniki finansowe. Natomiast z perspektywy osoby cierpiącej na to schorzenie, nie do przecenienia jest fakt, iż praktycznie następnego dnia poprawia się wzrok i pacjent może normalnie funkcjonować. Kolejne zabiegi, jeżeli takie są konieczne, ze względu na zaawansowanie choroby, można wykonywać już po około 3 miesiącach. Pierwsza kontrola następuje dobę po naświetlaniu, a kolejna po miesiącu.
- Chcesz uszczęśliwić siebie w te Święta? Podaruj Wam relaks w SPA! - 13 grudnia 2023
- Poradnik sprzątania po imprezie — skuteczne strategie i triki - 20 września 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023