Pierwsze tygodnie życia to dla młodego organizmu szok związany z opuszczeniem bezpiecznego miejsca, w którym otaczały go wody płodowe. Jedną z przyczyn pojawiających się w tym czasie dolegliwości skórnych jest znacząca zmiana wilgotności otoczenia. Powietrze atmosferyczne, nawet w dżdżysty dzień, jest suche i działa drażniąco na wrażliwy organizm, jakim jest noworodek. Łuszcząca się skóra na początku nie jest problemem natury dermatologicznej. Mimo to wymaga specjalnej opieki, tak jak i samo dziecko.
Pielęgnacja
W ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia łuszczenie skóry głowy u niemowląt i pozostałych części ciała może samoistnie nawracać, co wynika między innymi z nieodpowiedniej pielęgnacji, zbyt suchego powietrza, oraz niewłaściwych kosmetyków. Czasem też przyczyną problemów skórnych są proszki i płyny do prania – nawet jeśli rodzice piorą ubranka maluszka w delikatnych detergentach, śladowe ilości z ich ubrań mogą powodować podrażnienia przy bliski kontakcie. Jeżeli zmiany skórne mają charakter typowy (fizjologiczny), do codziennej pielęgnacji wystarczą delikatne kosmetyki pozbawione sztucznych barwników i substancji zapachowych – np. JOHNSON’S® Baby mleczko intensywnie pielęgnujące – po umyciu i delikatnym wysuszeniu pociechy, natomiast podczas kąpieli niemowlaka warto stosować JOHNSON’S® Łagodny płyn do mycia ciała i włosów 3w1, który myje, pielęgnuje i odżywia.
Kolejnym sposobem walki z łuszczącą się skórą jest stosowanie oliwki, która zmiękcza i wygładza skórę. Co istotne, dzięki oliwce szybko znikają łuski, zaś na samej skórze nałożony jest film ochronny zabezpieczający przed wysychaniem. Optymalnym sposobem jest nakładanie oliwki świeżo po kąpieli (nawet na lekko wilgotną skórę). Kolejną zaletą stosowania środka nawilżającego, takiego jak JOHNSON’S® Baby łagodna oliwka, jest delikatny masaż maluszka, będący rodzajem pieszczoty. Innym pomysłem jest dodanie niewielkiej porcji oliwki bezpośrednio do wody, w której kąpie się dziecko.
Niepokojące zmiany
Łuszcząca się skóra u noworodka może też być objawem alergii bądź choroby. Jeśli zabiegi pielęgnacyjne nie są w stanie znacząco wpłynąć na jej kondycję, pora na wizytę u dermatologa wyspecjalizowanego leczeniu skóry, włosów i paznokci dziecka. Warto wiedzieć, że część niepokojących zmian wynika z alergii i nietolerancji pokarmowych.
- Chcesz uszczęśliwić siebie w te Święta? Podaruj Wam relaks w SPA! - 13 grudnia 2023
- Poradnik sprzątania po imprezie — skuteczne strategie i triki - 20 września 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023