Jest to problem skórny, z którym zmagają się młodzi ludzie w okresie dojrzewania, ale również dorośli, u których doszło do zaburzeń hormonalnych. Zaskórniki możemy podzielić na otwarte i zamknięte.
Jak powstają zaskórniki
Aby doszło do powstania zaskórników potrzebny jest wpływ dwóch czynników mocno wpływających na stan cery.
- Zwiększona produkcja tłuszczu przez gruczoły łojowe.
- Niewłaściwe złuszczanie naskórka.
Nadmierna ilość sebum (wydzielina łojowa) i zrogowaciałe komórki prowadzą do zatkania ujścia mieszków włosowych. Wskutek czego pojawiają się zaskórniki.
Zaskórniki i ich kolory
Kolor zaskórników uzależniony jest jego rodzajem. Czarnymi zaskórnikami są tak zwane zaskórniki otwarte, natomiast białe to zaskórniki zamknięte.
- Zaskórniki otwarte – charakteryzuje je ciemna barwa i powstają w wyniku zastoju łoju i nadkażenia przez bakterie. Są niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ nieusunięte mogą przekształcić się w wykwity grudkowo-krostowe lub ropne torbiele.
- Zaskórniki zamknięte – drobne wypryski w kolorze białym. Kiedy ujście gruczołu zostaje zamknięte przez zrogowaciałe warstwy naskórka, pojawiają się te stany zapalne.
Gdzie się pojawiają zaskórniki
Najczęstszym miejscem występowania zaskórników jest nos, czoło lub broda. Ze względu na przyczyny ich powstawania, można je zaobserwować również na dekolcie lub plecach.
Jak zapobiegać zaskórnikom
Jeśli chcemy uniknąć zaskórników na swojej cerze, musimy pamiętać o codziennej pielęgnacji, która bardzo mocno wpływa na stan naszej cery. Oczyszczanie skóry twarzy, tonizowanie i nawilżanie to podstawa w odpowiednim dbaniu o cerę problematyczną. Kosmetyki na zaskórniki pomogą w walce ze stanami zapalnymi.
- Chcesz uszczęśliwić siebie w te Święta? Podaruj Wam relaks w SPA! - 13 grudnia 2023
- Poradnik sprzątania po imprezie — skuteczne strategie i triki - 20 września 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023