PORTALE PARTNERÓW

Przyczyny łysienia

Przyczyny łysienia

Problem łysienia może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Wyraźne, gwałtowne przerzedzenie się fryzury nie jest jedynie defektem kosmetycznym, ale może być oznaką poważniejszych chorób czy zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Jakie przyczyny może mieć łysienie? Sprawdź kilka najczęściej występujących możliwości.

 

Burza hormonalna

 

Każda osoba, która zauważy, że na poduszce czy szczotce z dnia na dzień zostaje coraz więcej włosów, powinna w pierwszej kolejności skontrolować poziom hormonów. To właśnie zaburzenia gospodarki hormonalnej w dużej mierze odpowiadają za stan czupryny. U mężczyzn pojawiająca się na skroniach czy czubku głowy łysina zazwyczaj ma swoje źródło w nadmiernym wydzielaniu się DHT (5-α-dihydrotestosteronu), czyli hormonu powodującego łysienie androgenowe.

Niemal każda kobieta będąca w ciąży może przez dziewięć miesięcy cieszyć się bujnymi, zdrowymi i lśniącymi włosami. Niestety, po porodzie poziom estrogenów spada, a wraz z nim znacznemu pogorszeniu ulega kondycja pukli. Osłabienie włosów w tym przypadku przeważnie mija samoistnie. Nierzadko wypadanie włosów dotyka również pań, które odstawiają pigułki antykoncepcyjne.

 

Środki farmakologiczne

 

Łysienie może być wywołane też przyjmowanymi lekami. Do grupy farmaceutyków, których zażywanie w szczególnym stopniu może przyczynić się do osłabienia cebulek, zaliczyć możemy głównie środki o działaniu immunosupresyjnym, cytostatyki, leki kardiologiczne, retinoidy oraz środki przeciwzakrzepowe.

 

Zaburzenia i czynniki zewnętrzne

 

Na kondycji włosów odbijają się niektóre choroby ogólnoustrojowe (zaburzenia pracy tarczycy, cukrzyca, choroby zakaźne, choroby tkanki łącznej) oraz dermatologiczne (łysienie plackowate, grzybica). Nie bez znaczenia dla włosów jest tryb życia i sposób odżywiania.

 

Daj sobie pomóc!

 

Samodzielne określenie przyczyny wypadania włosów często nie jest możliwe. Bagatelizowanie sygnałów wysyłanych przez ciało może mieć opłakane skutki. Aby postawić diagnozę, a następnie wdrożyć skuteczne leczenie, należy udać się do dermatologa lub trychologa.