Rozciąganie – dlaczego jest tak ważne przy treningu

Rozciąganie – dlaczego jest tak ważne przy treningu

Sport i treningi to dzisiaj codzienność dla naprawdę wielu osób, które chcą poprawić swoją sylwetkę, zwiększyć siłę lub zwyczajnie wyżyć się na sali treningowej. Niestety sporo osób, zwłaszcza początkujących nie do końca zdaję sobie sprawę z tego, jak powinien wyglądać trening, by przyniósł oczekiwane efekty, a co ważniejsze, był bezpieczny. Jednym z najważniejszych elementów treningu jest rozciąganie – dlaczego jest tak istotne?

 

Po co nam rozciąganie

 

Przede wszystkim, ma ono ogromne znaczenie w procesie prawidłowej regeneracji mięśni. Wynika to głównie z faktu, że trening, zwłaszcza siłowy powoduje skracanie się mięśni – efekt ten jest równoważny właśnie przez rozciąganie. O stretchingu powinniśmy więc pamiętać przy okazji każdej wizyty na siłowni. Oczywiście, jeśli zapomnimy o rozciąganiu raz czy dwa, nie odczujemy negatywnych skutków, jednak regularny trening z pominięciem tego elementu, to prosta droga do kontuzji, urazów czy problemów ze stawami.

 

Jak się rozciągać?

 

Zasadniczo, ćwiczenia rozciągające możemy podzielić na dwie grupy, będą to stretching statyczny oraz dynamiczny. Pierwszy z nich najczęściej wykorzystywane jest po treningu, a na celu ma przyspieszenie regeneracji i rozluźnienie mięśni. Dzięki utrzymywaniu pozycji rozciągającej przez kilkadziesiąt sekund, przywracamy skurczone po treningu mięśnie, do normalnej długości.

 

Rozciąganie dynamiczne z kolei, to świetny sposób na początek treningu zwiększa bowiem sprawność i wytrzymałość mięśni, przygotowując organizm na nadchodzący wysiłek.

 

Uwielbiasz sport? Zrób z niego swój zawód!

 

Każdy, kto pała istną pasją do sportu, ma dzisiaj szanse na stałe połączyć go ze swoją zawodową karierą. Mowa oczywiście o posadzie trenera personalnego, na którą zapotrzebowanie rośnie w zasadzie z dnia na dzień. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił, jako indywidualny szkoleniowiec, poznać więcej ciekawych faktów o treningu, ludzkim ciele i anatomii, skorzystaj z oferty na kurs trenera personalnego Wrocław.

Zadzwoń:
+71 712 77 12

Odwiedź stronę:
https://www.ams.edu.pl/kursy/
Kurs trenera personalnego Wrocław

Dojazd: